Jak jsem si nekoupil běžecký pás.
Znáte to každý kdo trochu sportuje. Jaro se zeptá co jsi dělal v zimě. To loňské se ozvalo brzy, když jsem začátkem března zjistil, že už za měsíc mám běžet pražský půlmaraton a já neměl naběháno.
V zimě jsem chodil třikrát týdně plavat do Vltavy a tak nějak se mi potom už nechtělo jít běhat do zimy. Navíc jsem se vždy nadýchal studeného vzduchu a i přes svoje otužování jsem potom pár dní cítil škrábání v krku. To už jsem raději zasedl do garáže na cyklistický nebo veslovací trenažér. Jako náruživý cyklista se bez trenažeru neobejdu. Přece jenom v zimě venku na kole to není ono. Tma a náledí jsou nebezpečná kombinace.
Nakonec jsem ten půlmaraton s pomocí dýchání podle metody Wima Hofa nějak dal. Ale zařekl jsem se, že na další zimu si už ten běžecký pás koupit musím. Vždyť na jaře chci dát maraton, a to bez tréninku pres zimu nepůjde.
A tak uběhlo jaro i léto a blížil se podzim. „Musím si konečně jít koupit ten běžecký pás!“, připomínal jsem si každý týden.
Mezitím jsem se úspěšně stal oficiálním instruktorem metody Wima Hofa a speciální dýchací metody Oxygen Advantage.
Začalo se ochlazovat. A ja běhat nepřestával. Dokonce jsem se nazačal ani více oblékat a stále běhal jako v létě. V trenkách a lehkém funkčním tričku. Postupně jsem potkával lidi ve svetrech, později v bundách, čepicích a rukavicích.
A tak mi to došlo! Žádný běžecký pás nepotřebuju. A kromě čepice a rukavic vlastne nepotřebuji ani zimní oblečení. Využíváním obou metod mi pomáhá běhat venku bez ohledu na počasí. Otužování a dýchání podle Wima Hofa mi pomáhá překonávat pocit zimy a dýchání jen a jen nosem mi ohřívá vzduch před tím, než vstoupí do krku a dále do plic.
Mohlo by vás zajímat
Další článkyZe všech stran slyšíme o budování odolnosti. Ale co to znamená?
Odolnost se týká jak samotného procesu, tak i výsledku úspěšného přizpůsobení se obtížným nebo náročným životním zkušenostem a má mentální, emocionální a behaviorální flexibilitu a schopnost přizpůsobit se vnitřním i vnějším požadavkům. Pro mě navíc to je osobnostní rys, který mají jednotlivci, kteří prokazují vášeň a vytrvalost směrem k cíli, přestože jsou konfrontováni se značnými…
Co říká věda o stresu a pozitivním vlivu Wim Hof metody.
V této epizodě Elissa Epel, Ph.D., profesorka katedry psychiatrie na Kalifornské univerzitě v San Franciscu (UCSF) hovoří s Dr. Andrew Hubermanem o její práci, která ukazuje, jak stres ovlivňuje náladu, stravovací chování, duševní zdraví, fyzické zdraví a stárnutí. Tento úryvek podcastu se věnuje jejímu výzkumu Wim Hofovy metody.
Tajemství k překonání únavy a dosažení vyššího výkonu? Druhý dech!
Představte si třeba maraton. Běžíte, dýcháte, nohy vás bolí, plíce pálí. Ale najednou jako by se vám otevřely brány nové energie. Cítíte se tak nabití, že byste byli schopni oběhnout celou zeměkouli. Tak nějak se projevuje druhý dech. Na kurzech ChiRunning nebo Oxygen Advantage se mě účastníci často ptají, jak tento jev vzniká a jestli…