Proč nevíme více o oxidu dusnatém (NO)?
Během posledních dvou desetiletí je oxid dusnatý (NO) uznáván jako jeden z nejvšestrannějších hráčů v imunitním systému. Podílí se na patogenezi a kontrole infekčních onemocnění, nádorů, autoimunitních procesů a chronických degenerativních onemocnění.Když jsem před lety studoval na závěrečné zkoušky, abych získal instruktorskou licenci na Wim Hof metodu, tak jsem paralelně také dokončoval studium Oxygen Advantage a Buteyko metody. Od té doby mě fascinuje vše o dýchání a snažím se stále hledat nové a nové věci. A neustále narážím na zajímavé informace. Už třeba jen to, že v době kdy desítky let létáme do vesmíru, studujeme nejmenší části hmoty v urychlovačích, stále nevíme všechno o tak základní funkci, jako je dýchání. Vždy teprve v roce 2019 dostali 3 vědci Nobelovu cenu, za to, že zjistili a popsali, co se děje v našem těle v hypoxii (nedostatečné množství kyslíku pro tělesný metabolizmus, než na které je organismus zvyklý), čili co se v nás děje, když zadržíme dech. Skoro to přináší otázku – je to skutečně jenom náhoda?
Jedním z takových zázračných plynů, jehož tvorbu můžeme dýcháním výrazně ovlivnit, je oxid dusnatý (NO). A není to jen ledajaký plyn. Jako důsledek jeho důležitosti v neurovědách, fyziologii a imunologii byl oxid dusnatý v roce 1992 prohlášen za „molekulu roku“. Výzkum jeho funkce vedl k udělení Nobelovy ceny v roce 1998 za objasnění role oxidu dusnatého jako kardiovaskulární signální molekuly [1]. Vzhledem k zásadním funkcím, které tento plyn má na naše tělo, je překvapující, že o něm ví jen málo lidí.
A jaké to jsou ty hlavní funkce?
- NO je vazodilatátor, který hraje důležitou roli při rozšiřování krevních cév a tím zvyšuje krevní zásobení a snižuje krevní tlak. Přispívá k regulaci srdeční činnosti
- NO je broncho-dilatátor, který pomáhá otevřít nosní průdušky a průdušky v plicích
- NO může také pomoci snížit infekci dýchacích cest inaktivací virů a bakterií filtrací vzduchu při dýchání nosem
- NO má protizánětlivé účinky tím, že brání aktivaci prozánětlivých cytokinů, chrání krevní cévy před poškozením a zpomaluje jejich stárnutí
- NO snižuje oxidační stres
- NO je kritická při obraně proti infekci tím, že podporuje růst a aktivitu imunitních buněk.
- NO hraje nedílnou roli při obraně proti patogenům, brání proti bakteriím, houbám, virům a parazitům
- NO pomáhá modulovat metabolismus kosterního svalstva, tvorbu inzulínu a je kritický pro celkovou homeostázu sacharidů i mastných kyselin
- NO je potřebný k tomu, aby se svaly v penisu uvolnily, naplnily se krví a umožnily erekci
- NO celkově pomáhá s uvolněním svalů a tím k uvolnění stresu a rychlejší regeneraci tkání
- NO působí také v centrální nervové soustavě a má roli na učení a paměťové funkce
A kde se oxid dusnatý v našem těle bere?
Kromě pro lajka trochu komplikované tvorbě v cévních buňkách nebo v některých buňkách imunitního systému se NO tvoří ve vedlejších nosních dutinách, skupině čtyř vzduchem naplněných prostor, které obklopují nosní dutinu.
A tím se dostáváme k tomu, že správnými dýchacími návyky si můžeme sami zvýšit tvorbu oxidu dusnatého a tím si přitáhnout do těla všechny výhody, které tento plyn poskytuje.
Dýchání nosem je základ.
Vlastně je to docela jednoduché.
- Vzhledem k tomu, že se NO tvoří v nosních dutinách, tak nejvíce ho udržíme v těla, když dýcháme výhradně nosem. Ve dne i noci. V klidu i při sportu. Jemné nosní dýchání optimalizuje hladiny NO v dýchacích cestách a krvi.
- Tvorba NO se násobí při zadržení dechu. Takže třeba po zadržení dechu při WHM dýchání nebo různých dýchacích cvičení Oxygen Advantage / Buteyko metody, se nadechujeme pomalu jen nosem. Můžeme si představit, jak NO teče do těla a dělá tam svoji práci.
- Hučení tzv. Humming zvyšuje proudění vzduchu v dutinách a úrovně NO zvyšuje 15 až 20krát hučením ve srovnání s tichým výdechem. Hučení (Humming) také snižuje stres, navozuje klid, zlepšuje spánek, snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak, produkuje neurochemikálie, jako je oxytocin, zvyšuje lymfatický oběh a produkci melatoninu, uvolňuje endorfiny a vytváří nové nervové dráhy mozek.
- Dýchání nosem při sportu a fyzické námaze dochází ke zvýšení tvorby NO, které se potom uvolňuje do oběhového systému a následně do všech tkání.
Jak cvičit „hučení“ (humming)?
Při tomto cvičení vibrace, které můžete cítit, pomáhají zvýšit cirkulaci vzduchu a produkci NO ve vašich nosních a přilehlých dutinách. Dutiny jsou vzduchem vyplněné dutiny umístěné kolem nosu, spánků a nad očními důlky. Chcete -li zvýšit účinek cvičení, můžete při cvičení tyto oblasti jemně masírovat.
- Dýchejte nosem se zavřenými ústy a špičkou jazyka položenou za horními předními zuby.
- Při pomalém výdechu nosem vydejte trvalý „hmmmmmm… ..“ zvuk. Snažte se, aby vibrace vznikaly spíš v bránici než v krku.
- Vyvarujte se vytlačování vzduchu silou. Stejně jako u všeho, co souvisí s dýcháním, by to mělo být provedeno jemně.
- Nyní se jemně nadechněte nosem a opakujte.
Opakujte toto cvičení po dobu 5 až 10 minut, dvakrát až čtyřikrát denně. Můžete také požít, pokud máte pocit, že přicházíte s infekcí dýchacích cest, zánětem dutin nebo se necítíte dobře. Můžete to udělat kdykoli jako preventivní opatření k posílení imunity. Hučení spojujeme s veselostí a všimnete si, že je těžké si zabručet a zároveň se cítit na dně.
Využití oxidu dusnatého v těle má nekonečné možnosti. Nelze se proto divit, že přitahuje rostoucí zájmem vědců na celém světě, a tak se můžeme těšit na další nové objevy.
Téměř celý svůj pracovní život jsem strávil na různých vedoucích pozicích v korporátním prostředí, které vytváří mnoho stresových situací a je velmi výkonově zaměřené. Možná i proto jsem v posledních letech čelil mnoha výzvám – jak zdravotním, tak osobním. To vše mě přivedlo na cestu hledání, co dalšího bych mohl udělat se svým životem.
Jsem zvědavý a zvídavý, a tak mě touha po změnách přivedla k poznání, že pokud děláme každý den ty stejné věci, dostáváme stále stejné výsledky a žádných změn se nejspíš nedočkáme. Rozhodl jsem se to změnit! Kombinace správného dýchání, vědomého otužování, zdravého pohybu spolu s pozitivním nastavením mysli mi pomohlo výrazně posílit moji celkovou odolnost a objevit sílu mých přirozených sil.
Mohlo by vás zajímat
Další článkyZe všech stran slyšíme o budování odolnosti. Ale co to znamená?
Odolnost se týká jak samotného procesu, tak i výsledku úspěšného přizpůsobení se obtížným nebo náročným životním zkušenostem a má mentální, emocionální a behaviorální flexibilitu a schopnost přizpůsobit se vnitřním i vnějším požadavkům. Pro mě navíc to je osobnostní rys, který mají jednotlivci, kteří prokazují vášeň a vytrvalost směrem k cíli, přestože jsou konfrontováni se značnými…
Co říká věda o stresu a pozitivním vlivu Wim Hof metody.
V této epizodě Elissa Epel, Ph.D., profesorka katedry psychiatrie na Kalifornské univerzitě v San Franciscu (UCSF) hovoří s Dr. Andrew Hubermanem o její práci, která ukazuje, jak stres ovlivňuje náladu, stravovací chování, duševní zdraví, fyzické zdraví a stárnutí. Tento úryvek podcastu se věnuje jejímu výzkumu Wim Hofovy metody.
Tajemství k překonání únavy a dosažení vyššího výkonu? Druhý dech!
Představte si třeba maraton. Běžíte, dýcháte, nohy vás bolí, plíce pálí. Ale najednou jako by se vám otevřely brány nové energie. Cítíte se tak nabití, že byste byli schopni oběhnout celou zeměkouli. Tak nějak se projevuje druhý dech. Na kurzech ChiRunning nebo Oxygen Advantage se mě účastníci často ptají, jak tento jev vzniká a jestli…