Tajemství k překonání únavy a dosažení vyššího výkonu? Druhý dech!
Už jste někdy slyšeli, jak někdo říká: „Chytil jsem druhý dech“? Často tento výraz používají sportovci, ale v poslední době se objevuje i v mnoha dalších souvislostech. Co se v takový moment v těle děje a můžeme nástup druhého dechu nějak ovlivnit?Představte si třeba maraton. Běžíte, dýcháte, nohy vás bolí, plíce pálí. Ale najednou jako by se vám otevřely brány nové energie. Cítíte se tak nabití, že byste byli schopni oběhnout celou zeměkouli. Tak nějak se projevuje druhý dech.
Na kurzech ChiRunning nebo Oxygen Advantage se mě účastníci často ptají, jak tento jev vzniká a jestli lze například různými dýchacími technikami nástup druhého dechu ovlivnit. Dobrá zpráva je, že odpověď zní: „Ano, jde to!“
Příčiny vzniku druhého dechu
Existuje několik faktorů, které tajemný druhý dech ovlivňují. Prvním je přechod z anaerobního (bez kyslíku) na aerobní (s kyslíkem) energetický metabolismus.
Při zátěži se vaše tělo přepíná do režimu, kdy se spaluje víc kyslíku, což vám dodává potřebnou energii. Pokud zásobování kyslíkem není dostatečné, můžeme se dostat do anaerobní fáze. To se může stát například na začátku sportovního výkonu, kdy tělo ještě není na zátěž připraveno, svaly už jsou nuceny pracovat, ale zásobování kyslíkem vázne. Po nějaké době se však metabolická potřeba kyslíku stabilizuje a my pocítíme náhlou úlevu – přichází druhý dech.
Pokračujete ve výkonu a intenzita narůstá, zvyšuje se únava a vy se můžete dostat do další anaerobní situace, kdy už jedete na kyslíkový dluh. Kromě únavy ve svalech narůstá tzv. laktát. O jeho pozitivních účincích si řekneme za chvíli.
Když se dostanete během cvičení do pocitu pohody, začnete také produkovat více endorfinů - těch malých chemických zázraků, které způsobují euforii a tlumí bolest. Vaše tělo se plní radostí a unavuje se méně, což také přispívá k pocitu druhého dechu.
Jak dosáhnout druhého dechu před sportovním výkonem?
Začněte s dýchacími technikami. Podmínkou samozřejmě je, že vaše dýchání je funkční, což znamená, že vás dýchací kondice neomezuje, ale naopak pomáhá při jakýchkoli činnostech, které děláte. Kdysi nás učili, abychom si před výkonem dali pár hlubokých nádechů. Dnes v rámci Oxygen Advantage učíme pravý opak. Před výkonem několikrát zadržte dech na střední úroveň pocitu nedostatku vzduchu. Můžete to udělat tak, že než se například rozeběhnete, udělejte v chůzi 6 středních zádrží na 20 až 25 kroků.
Před tím se nezapomeňte pořádně protáhnout a zahřát svaly. Když jsou vaše svaly a dech připravené, bude se celé tělo lépe přizpůsobovat novému tempu.
Druhý dech v průběhu sportovního výkonu
Při jakémkoliv sportovním výkonu najděte svůj rytmus! Začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu. Nebojte se využít pozitivní motivace – řekněte si: "Jsem schopen víc!". Ať už běžíte, jezdíte na kole nebo provádíte jinou aktivitu, udržujte rovnoměrné tempo a soustřeďte se na správnou techniku (podle sportu, který děláte) a dýchání.
Jakmile se totiž dostaví únava, první věc, na kterou rezignujeme, je právě správné dýchání a technická stránka daného sportu. S únavou přijde také anaerobní fáze a laktát – to je ten nepříjemný pocit, kdy vám svaly říkají, že jsou na hranici svých možností. Věřte ale, že právě laktát může mít i pozitivní účinky. Při přechodu z anaerobního do aerobního režimu (tj. když zpomalíte) dokáže tělo využít laktát jako dodatečný zdroj energie. Je to jako recyklace energie, která vám dává ještě větší výkonový přísun.
Jakmile na chvíli zvolníte, dostanete se do metabolické rovnováhy spotřeby kyslíku a ta vás nakopne zpátky do tempa. Na chvíli zpomalit znamená, že vydržíte mnohem déle.
Druhý dech – váš skrytý poklad
Druhý dech je tajemství, které umí překonat únavu a otevřít novou kapacitu vašeho těla. Je to ten okamžik, kdy v sobě objevíte sílu, kterou jste si dříve neuvědomovali. Pamatujte si, že druhý dech je pro každého - ať už jste začátečník nebo vrcholový sportovec. Takže až příště ucítíte, že jste vyčerpaní, a budete si myslet, že už dál nemůžete, vzpomeňte si na druhý dech. Otevřete se tomuto tajemství a prožijte sílu, která ve vás dosud spala.
Mohlo by vás zajímat
Další článkyZe všech stran slyšíme o budování odolnosti. Ale co to znamená?
Odolnost se týká jak samotného procesu, tak i výsledku úspěšného přizpůsobení se obtížným nebo náročným životním zkušenostem a má mentální, emocionální a behaviorální flexibilitu a schopnost přizpůsobit se vnitřním i vnějším požadavkům. Pro mě navíc to je osobnostní rys, který mají jednotlivci, kteří prokazují vášeň a vytrvalost směrem k cíli, přestože jsou konfrontováni se značnými…
Co říká věda o stresu a pozitivním vlivu Wim Hof metody.
V této epizodě Elissa Epel, Ph.D., profesorka katedry psychiatrie na Kalifornské univerzitě v San Franciscu (UCSF) hovoří s Dr. Andrew Hubermanem o její práci, která ukazuje, jak stres ovlivňuje náladu, stravovací chování, duševní zdraví, fyzické zdraví a stárnutí. Tento úryvek podcastu se věnuje jejímu výzkumu Wim Hofovy metody.
Tajemství k překonání únavy a dosažení vyššího výkonu? Druhý dech!
Představte si třeba maraton. Běžíte, dýcháte, nohy vás bolí, plíce pálí. Ale najednou jako by se vám otevřely brány nové energie. Cítíte se tak nabití, že byste byli schopni oběhnout celou zeměkouli. Tak nějak se projevuje druhý dech. Na kurzech ChiRunning nebo Oxygen Advantage se mě účastníci často ptají, jak tento jev vzniká a jestli…