Ze všech stran slyšíme o budování odolnosti. Ale co to znamená?
Odolnost je schopnost vyrovnat se s překážkami a zotavit se a poučit se z nich. Lidé, kteří zůstávají klidní tváří v tvář katastrofě, jsou odolní. Lidé s psychickou a fyzickou odolností jsou schopni využít své dovednosti a silné stránky k tomu, aby reagovali na různé životní výzvy.Odolnost se týká jak samotného procesu, tak i výsledku úspěšného přizpůsobení se obtížným nebo náročným životním zkušenostem a má mentální, emocionální a behaviorální flexibilitu a schopnost přizpůsobit se vnitřním i vnějším požadavkům.
Pro mě navíc to je osobnostní rys, který mají jednotlivci, kteří prokazují vášeň a vytrvalost směrem k cíli, přestože jsou konfrontováni se značnými překážkami a rozptýleními. Ti, kteří pracují na posilnění své odolnosti, jsou schopni sebereflexe a odložit svoji potřebu okamžitého pozitivního uspokojení, zatímco pilně pracují na svém úkolu.
Co to znamená?
Po celá léta jsem se pokoušel najít „zlatý grál“ potřebný k dosažení plné spokojenosti. Hodně jsem toho poslouchal, četl a studoval. Často se uvádí, že dosažení cílů přichází k těm, kteří mají pozoruhodnou dovednost, vrozený talent, vynikající geny nebo možná vysoké IQ. Někdo věří, že úspěch pochází ze štěstí nebo možná i osudu. Nikde jsem ale nic průkazného nenašel, ale ze své vlastní zkušenosti jsem dospěl k názoru, nejvyšším ukazatelem toho, jak jednotlivec dosáhne toho, po čem touží, je jeho odolnost.
Odolnost je takové hlodavé přesvědčení, které tě neustále tlačí vpřed, když by bylo snazší se vzdát. Je to, co tě přiměje pokračovat v úsilí, i když jsi napoprvé neuspěl. Je to poznání, že dosažení největšího potenciálu přichází, když běžíš spíš maraton, než když sprintuješ.
Jak to mohu použít ve svém životě?
Ve společnosti poháněné okamžitým uspokojením není budování odolnosti tak jednoduchým úkolem, jak by se zpočátku mohlo zdát.
Nejde jenom o to si stanovit, čeho chci dosáhnout, ale hlavně proč to chci dosáhnout. Tato motivace je pro mě obzvlášť důležitá. Bez svého správného „PROČ“ se může stát, že se po nějaké době celá motivace vytratí.
Jednou z dalších důležitých věcí je zůstat na své cestě, i když se objeví problémy. Tato vlastnost proniká hlouběji do našeho přesvědčení o naší vlastní hodnotě a pochopení, proč se nám nějaké překážky staví do cesty. Pokud jsme odolní, dokážeme se na své potíže nebo selhání dívat jako na příležitosti k posílení a naučení se něčemu novému než jako na důvod, proč skončit nebo změnit kompletně směr.
Pokud se chceš stát vynikajícím v čemkoli, ať už je to sport, matematika, hra na piano, nebo ve svém řemesle, musíš se sám sobě zavázat, že se budeš vyhýbat rozptylování a vytrvat, když se objeví problémy. Určitě zde hraje roli talent, inteligence nebo být ve správný čas na správném místě, ale je to skutečně kvalita koncentrace, která se při tvém hledání ukáže jako nejdůležitější. A opravdu to nejde obejít: chceš-li získat to, co chceš, je nutné tvrdě pracovat. Dobrou zprávou je, že být odolný se dá naučit a existuje několik věcí, které můžeš udělat, abys jsi se této vlastnosti naučil.
- Buď si vědom, co tě rozptyluje. Všichni máme v životě věci, které nás odvádějí od toho, na čem skutečně záleží. Ať už jsou to sociální média, televize, naše špatné návyky nebo nezdravý vztah, všechny nám nabízejí rychlé odměny bez trvalé hodnoty. Zamysli se, co tě nejčastěji rozptyluje a urči si, jakou odměnu ti to nabízí. Ve chvílích pokušení si připomeň větší odměnu, které se snažíš dosáhnout při realizaci tvého konečného cíle.
- Nevzdávej se! Úspěch nepřistane jen na klíně těch, kteří mají štěstí. Dovednost a zkušenost se získává; pokud to chceš, musíš pro to pracovat.
- Neboj se neúspěchu. Každý se může setkat s určitou úrovní problémů a výzev. Pokud je pro tebe něco dostatečně cenné, rozhodni se, že jsi ochotný zažít určité množství selhání, abys jsi dosáhli toho, co chceš. Bez toho nebudeš mít dostatečnou odvahu, abys mohl vůbec začít.
- Vytvářej si vlastní předčasné odměny. Když je nějaký úkol opravdu velký, je snadné se nechat odradit. Pokud to rozdělíš na menší kousky a po cestě se odměníš, budeš si více vědom svého pokroku a pravděpodobně zůstaneš motivován k plnění daného úkolu.
Takže jaké je odpověď na otázku, co je to odolnost?
Hodně záleží na tom, koho se ptáte. Všichni asi souhlasí, že jde o soubor vlastností a nástrojů, ale mnoho lidí neví, jak tento soubor vytvořit, a jim chybí motivace se jeho budování pustit. Chybí jim vnitřní prvek odolnosti.
Pro mě odpověď na otázku "co je odolnost?" není zodpovězena v nějaké teorii, ale je to čistě praktická záležitost. Jdi a noř se do studené vody, jdi a dýchej, vyraž běhat, do fitka nebo na yogu. Prostě jdi a pracuj na tom, protože pokud děláme stále stejné věci, tak se nemůžeme divit, že dostáváme stále stejné výsledky.
Mohlo by vás zajímat
Další článkyZe všech stran slyšíme o budování odolnosti. Ale co to znamená?
Odolnost se týká jak samotného procesu, tak i výsledku úspěšného přizpůsobení se obtížným nebo náročným životním zkušenostem a má mentální, emocionální a behaviorální flexibilitu a schopnost přizpůsobit se vnitřním i vnějším požadavkům. Pro mě navíc to je osobnostní rys, který mají jednotlivci, kteří prokazují vášeň a vytrvalost směrem k cíli, přestože jsou konfrontováni se značnými…
Co říká věda o stresu a pozitivním vlivu Wim Hof metody.
V této epizodě Elissa Epel, Ph.D., profesorka katedry psychiatrie na Kalifornské univerzitě v San Franciscu (UCSF) hovoří s Dr. Andrew Hubermanem o její práci, která ukazuje, jak stres ovlivňuje náladu, stravovací chování, duševní zdraví, fyzické zdraví a stárnutí. Tento úryvek podcastu se věnuje jejímu výzkumu Wim Hofovy metody.
Tajemství k překonání únavy a dosažení vyššího výkonu? Druhý dech!
Představte si třeba maraton. Běžíte, dýcháte, nohy vás bolí, plíce pálí. Ale najednou jako by se vám otevřely brány nové energie. Cítíte se tak nabití, že byste byli schopni oběhnout celou zeměkouli. Tak nějak se projevuje druhý dech. Na kurzech ChiRunning nebo Oxygen Advantage se mě účastníci často ptají, jak tento jev vzniká a jestli…